SAPİNUVALİLAR
GENEL BİLGİLERDEN YARARLANMAK ORTAKÖY HAKKINDA EN GUNCEL EN TARAFSIZ HABERI ALMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUN !

SİTEMİZİN ÜYE SAYISI AZDIR LÜTFEN TANIDIKLARINIZA SİTEMIZI ONERIN

SAPİNUVALİLAR

sapinuva şapinuva ortaköy
 
AnasayfaTakvimKayıt OlGiriş yap
GOOGLE
En son konular
» doğum günü mesajları
Perş. Tem. 30, 2009 12:13 pm tarafından Pesimist

» duvar yazıları
Perş. Tem. 30, 2009 12:12 pm tarafından Pesimist

» aşk iltifatları
Perş. Tem. 30, 2009 12:11 pm tarafından Pesimist

» cem yılmaz psikiyatr
C.tesi Tem. 04, 2009 11:53 pm tarafından sapinuvaserdar

» TRAFİK KAZALARININ EN SIK OLDUĞU YER NERESİ
C.tesi Tem. 04, 2009 11:48 pm tarafından sapinuvaserdar

» Yeni Belediye Sizce ORTAKÖYÜ KALKINDIRA BILECEK MI ?
C.tesi Tem. 04, 2009 11:45 pm tarafından sapinuvaserdar

» onur aktepe msn nıcklerı 2
C.tesi Mayıs 09, 2009 11:14 am tarafından Pesimist

» AROG TEASER
Perş. Mayıs 07, 2009 3:54 pm tarafından Pesimist

» öbür dünyada ne soracaklar (cem yılmaz )
Perş. Mayıs 07, 2009 3:45 pm tarafından Pesimist

SAAT
SON DK HABERLERİ
İLLERİMİZİ TANI
GAZATE
sayaç
duyuru panosu

DUYURU PANOSU

-----KODBUL-----

İlçemiz Halkından Sadık ERDEM (ERDEM MARKETİN kurucusu)HAKK'ın rahmetine kavuşmuştur Merhuma ALLAH'tan Rahmet Ailesine bş sağlığı dileriz.

-----KODBUL-----

KODBUL

TELEFON ŞAKALARI


Sitenize Telefon Şakaları Eklemek İçin Tıklayın http://www.htmlyeri.com

Paylaş | 
 

 YÖRESEL OYUNLAR

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Pesimist
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 32
onuraktepe : 3660
Reputation : 0
Kayıt tarihi : 17/04/09
Yaş : 25
Nerden : istanbul

Kişi sayfası
şapinuva metin alanı şapinuva metin alanı :

MesajKonu: YÖRESEL OYUNLAR   Cuma Nis. 24, 2009 1:57 pm

ÇOCUK OYUNLARI
Okgel(sek sek), Dangır (dalye), top, yakantop, saklanbit(saklanbaç), Körebe, El bende, Akşam ebesi, Deşenek(misket, bilye), Daşda da değilim, toplu saklanbit, ip atlama, Yakalamaca, Çelik çomak, istop, Füze, Delik daş, Fişek, Boruculuk, Teker sürmece, Kuş lastiği (sapan) oyunu, Atçılık, Kirbit oyunu, Evcilik, Kayış saklamaca, uzun eşek, Eşim usta, Kabak, Tıp, Açıldım, Ebemin dediği (birdir bir), Japon kalesi, Beş daş, coz (cüz), Cimcik cimcik, atacak, uçakcılık, Bıçak, Dutmacı, Aç kapıyı bezirgan başı, Tabancacılık, Uçurtmacılık, Yağ satarım, Tavşan kaç tazı kovala, Kayıkçılık gibi çocuk oyunları vardır ve oynanır. Çocukların elleriyle oynadıkları oyunlarda vardır.


Körebe
Çocuklar arasında çok oynanan bir oyundur. Ebe olacak kişi sayışmaca ile belli olur. Ebe olacak kişinin iki gözü göremeyecek bir şekilde örtü, bez gibi bir şeyle örtülerek bağlanır. Genelde evde ve misafirlikte akşamlayın oynadıkları bir oyundur. Gözleri bağlanan ebe oyun arkadaşlarından birini yakalamaya çalışır. Yakaladığı arkadaşı ebe olur.


Saklanbit ( Saklambaç )
Yine ebe olacak kişi sayışmaca ile ebe olur. Sabit bir yer seçilir. Ebe seçilen, duvar, ağaç, direk artık her neyse belirlenen yere gözlerini yumarak belli bir sayıya kadar (50-100) sayar. Bu arada arkadaşları saklanır. Ebe sayma işlemi bitince arkadaşlarını arar. Gördüğü arkadaşlarını saymış olduğu yere koşarak sobe der. Ebeden önce koşup sobeleyenler kurtulur. Ebenin ilk sobelediği bir sonraki oyuna ebe olur. Ve yumar (gözlerini kapayarak sayması).
Saklanbit oyununun topla oynanılanına toplu saklanbit denir. Saklanbit oyunuyla aynı tarzdadır. Sobeleme yeri toptur. Ancak bazen oyuncuların isteğine göre biraz ış olmakla beraber arkadaşlarını da kurtarır. Ve aynı ebe yeniden yummak zorundadır.


Çelik Çomak
İki grup ayrılır. Bu grup sayışmacalarla ayrılır. Estik mestik gavurgayı kestik bir çuval fıstığı yiye yiye bıktık. Diyerek iki kişi ayak adımlarıyla birbirlerine yaklaşırlar. Kim diğerinin ayağına daha önce basarsa seçme hakkı kazanır ve oyuncu seçimi yapılır. Ya da bil beni bildim seni baş gele al Hüseyin, öteki Kenan diyerek sırasıyla alışma olur. Ayrılan iki gruptan hangisinin daha önce başlayacağı konusunda yine sayışmaca kullanılır. Veya bir taş alınır bir tarafına tükürülür. Yaş mı kuru mu diye sorulur. Biri yaş biri kuru denir. Taş havaya fırlatılır yere düştüğünde hangi taraf üsteyse o taraf başlar. Veya birisi elinde taş saklar taşı bilen başlar. Bütün çocuk oyunlarında bu şekilde uygulamalarla başlar.
Oyunda iki tane çelik denen kısa bir değnek ile, çomak denilen uzun bir değnek bulunur. Toprağa küçük bir çukur açılır. Veya iki taş bulunarak çelik buraya konur. İlk başlayan çomakla çeliği hafif kaldırıp vurmaya çalışır. Üç hakkı vardır. Eğer çeliği kaldırıp çomakla bu üç hakkında da vuramazsa oyun el değiştirir. Çeliğe vurduğu zaman gittiği yerden oyun arkadaşı çeliği alıp ebeye doğru atar. Eğer ki ebe tekrardan vurup çeliği uzaklaştıramazsa, o zaman çukurun yanında, çeliğin düştüğü yere çomak konur, eğer ki çomak çeliğe değerse oyun el değiştirir. Ebe vurup uzaklaştırdığı zaman, çeliğin gittiği yerden itibaren adım başı sayı sayılır. Oyun el değiştirip bütün herkes oynadıktan sonra en fazla sayı yapan grup oyunu kazanmış olur.


Dutmacı (Yakalamaca)
Sayışmayla karşılıklı oyuncu seçimiyle iki grup oluşur. Yine sayışmaca ve bir taş alınarak bir tarafına tükürülür. Bir taraf yaş bir taraf kuruyu seçer. Hangisi bilirse o taraf kaçar. Kaçan taraf yakalanmaya çalışılır. Eğer tutulan taraf olursa oyunun başladığı alana getirilir ve başında beklenir. Böylelikle bütün hepsi tutulursa, kaçma sırası ötekilere geçer. Eğer tutulmuş olan oyuncuya arkadaşı gelip ellerse tekrar kaçma şansı doğar.


Dangır (Dalya)
Oyuncular iki gruba ayrılırlar. Bir dairenin ortasına kiremit parçaları dizilir. Top olarak ta eski çorabın içi doldurularak top yapılır. Başlayacak taraf belli mesafeden bu topu atarak dalyayı (üst üste yığılmış kiremitlere denir) yıkmaya çalışır. Dalya yıkılınca karşı taraf bunu düzeltmeye çalışır. Dalyayı düzeltmelerini önlemek için diğer taraf topla vurmaya çalışır. Topla vurulanlar çıkar dalyayı düzeltme hakkı yiter. Tamamlanırsa oyunu kazanır. Tamamlanamazsa ebe olunur. Kiremit parçaları tamamlanınca tamamlayanlar dangır diye bağırır.


Uzun Eşek
İki grup vardır. Bir kişi yastık olur. Ebe olan grup gelerek yastığın hizasında elleri dizlerinde dizilirler. Karşı taraf koşarak üslerine atlar. Atlama sırasında atlayanlardan birisi düşerse oyun el değiştirir. Eğer eşek yıkılırsa tekrar atlanır. Bütün herkes atladıktan sonra çatal matal kaç çatal denilerek el parmakları ile bir sayı yastığa gösterilir. Alttakiler tahminen bir sayı söyler bilirlerse atlama sırası onlara geçer. Bilemezse eşekliğe devam edilir. Burada yastık olan kişi bir nevi hakemdir.
Çocuk oyunlarında yukarıda da dendiği gibi, sayışmayla başlar. Çocuklar bu oyunları kendinden büyük çocukların arasına girip oynayarak ve görerek öğrenir. Çocuk oyunlarında müzik falan kullanılmamaktadır. Oyunu kaybedene sırtta taşıma, hayvan sesi çıkarma, seksek vurma gibi cezalar verilir. Kazanana mükafat yoktur. Ama kaybedene cezayı o verir.
Çocuklar genelde kendi mahallelerinde arkadaşlarıyla oynar. Oyunları bitip te hava kararmak üzere akşama doğru eve girerken herkes bir taşın üzerine basar. Biri, "ağıl herkes eve dağıl" der ve eve gider. Yemekten sonra tekrar toplanarak oynanılır.


Eşim Usta
Bir duvar ve benzeri bir şeyin yanına toprağa dikdörtgen bir çizgi çizilir. Belirlenen ebe bu çizginin içindedir. Çizgi dışında diğer oyuncular vardır. Ebenin çizgi içinde dokunulmazlığı vardır. Çizgi dışına çıktığında tek ayak sekmek zorundadır. Tek ayak arkadaşlarını yakalamaya çalışır. Eğer çizgi dışında ayakları yere basarsa arkadaşları tekme tokat girişir. Ebe kendine çizginin içine zor atar. Tek ayak sekerek ellediği kişi ebe olur. Ve eller ellemez bu kez ona tekme tokat girişilir. Ebe olan oyun çizgisine kendini zor atar. Böyle devam eder.1.
Dağlar kızı leydi leydi
Peder onu sevdi sevdi
Büyük baba duydu duydu
Başını duvara vurdu vurdu
Büyük baba öldü öldü
Peder onu gömdü gömdü
Pederin bir kızı oldu oldu
Adını melek koydu koydu
Melek (eller vurulur)
Dümbelek güm güm güm
Ulan inek güm güm güm
Ulan eşek güm güm güm
Sofrada ayran, içinde bayram
Alaaddin amca, sihirli lamba
Üç göbek at yatağa yat
2.
Sisi mola fıstık
Abla lubla lub lub mıstık
Yes yes yes yes mıstık
No no no no mıstık
Hani bana fıstık
Al sana fıstık
3.
Mutfakta neler oluyor
Fasulye bakla bakla bakla
Yanında kızartma
Kızarmıyor bana bakıyor
Hayırdır inşallah hey
4.
İsveç, Norveç, Danimarka
Belçika, Belçika, Hollanda
Türkiye' nin başkenti
Ankara' dır Ankara
Demir kapı aralık
Kızlar beş bin liralık
Erkeklere gelince
Sudan çıkmış pis balık
Lık lık lık çaydanlık
Çaydanlığın tepesi
Kızlar altın kesesi
Erkeklere gelince
Çöp tenekesi
Si si si pepsi
Grup halinde:
Tren geliyor Mersinden Mersinden
Ölürüm şu kızın derdinden derdinden
Taki tak tak tak tak tak
Tiki tak tak tak tak tak
-Hu komşu komşu
-Ne var?
-Sizin kız bizim oğlana ne demiş?
-Al bohçanı da kaçalım demiş
-Öyle mi kız?
-Öyle
-Yedirdiğim ekmek, içirdiğim su hepside haram olsun git başka yerlere.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://www.şapinuvalılar.com
 
YÖRESEL OYUNLAR
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» küçük bilgisayar oyunları

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
SAPİNUVALİLAR :: ŞAPİNUVA :: ORTAKÖY-
Buraya geçin: